Jak przepisać prąd na nowego właściciela?

Wprowadzając się do nowego lokalu, w którym jest już licznik, warto zadbać o przepisanie licznika prądu na siebie. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z opłacaniem rachunków, ale również chęci wykorzystania sytuacji przez osoby nieuczciwe.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim – przepisanie licznika pozwala uniknąć bardzo nieprzyjemnych sytuacji. Nigdy nie wiemy, czy poprzedni właściciel nie zadłużył licznika, a jeśli mimo to go nie zmienimy – możemy być pociągnięci do odpowiedzialności. Dodatkowo, przepisanie licznika sprawia, że nikt nie może posądzić nas o nielegalny pobór prądu – w końcu płacimy na własny rachunek i ilość pobieranego prądu można po prostu skontrolować.

Jednocześnie, jeśli stoimy po „drugiej stronie barykady” – czyli na przykład to my zbywamy lokal – dzięki przepisaniu licznika możliwe jest uniknięcie ewentualnych opłat za prąd zużyty przez kogoś innego. Nowi właściciele płacą na własny rachunek, a nas już nie obchodzi, czy czynią to na czas, czy nie. Jak przepisać prąd na nowego właściciela?

Niezbędne dokumenty

Do przepisania licznika prądu, należy zabrać ze sobą kilka bardzo istotnych dokumentów. Umożliwią one identyfikację oraz dadzą możliwość faktycznego przepisania licznika na nowego właściciela.

Wśród dokumentów tych należy wskazać akt własności bądź własna kopia umowy najmu, dokument tożsamości, a także wniosek o przepisanie licznika i protokół zdawczo-odbiorczy, potwierdzający stan licznika w momencie zmiany właściciela lokalu. Bardzo istotnym jest, by ten ostatni dokument był podpisany przez obydwie strony.

Z wyżej wskazanymi dokumentami (w tym wypełnionym wnioskiem) należy udać się do siedziby firmy energetycznej, z którą podpisana jest umowa na dostarczanie energii. Warto wiedzieć, że poszczególni dostawy prądu mogą ustalać w zakresie przepisywania liczników nieco odmienne regulacje. Dlatego też, by uniknąć ewentualnych problemów już na miejscu, warto zapoznać się z procedurą zawartą na stronie internetowej dostawcy. To znacznie przyspieszy cały proces.

Więcej o tym jak przepisać prąd na nowego właściciela można przeczytać w artykule https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-dla-domu/2020/jak-przepisac-prad-na-nowego-wlasciciela.