Prąd budowlany – czym jest?

Prąd budowlany

Budowa domu to czas wymagający pod wieloma względami – między innymi finansowo, ale również pod kątem ilości formalności, które należy załatwić przed rozpoczęciem budowy. Wśród kwestii, na które należy zwrócić uwagę, jest między innymi kwestia prądu budowlanego.

Czym jest prąd budowlany?

Jest to rodzaj prądu, który jest dostarczany na budowę przed faktycznym wykończeniem budynku. Ma on na celu dostarczenie energii elektrycznej niezbędnej do przeprowadzenia prac remontowo-budowlanych. Co istotne wykorzystywanie do tego celu normalnego prądu, z taryfy domowej, jest nielegalne. Wiąże się to z możliwością poniesienia konsekwencji, dlatego warto zadbać o odpowiednie przyłączenie prądu budowlanego.

Rodzaje przyłącza

Prąd budowlany może zostać doprowadzony na teren budowy za pośrednictwem instalacji tymczasowej bądź docelowej. W tym pierwszym przypadku, po zakończeniu niezbędnych prac o charakterze remontowo-budowlanym, niezbędne jest przyłączenie się do sieci właściwej.

Instalacja docelowa to ta, z której będzie pobierany prąd już po zakończeniu niezbędnych prac remontowych. W takiej sytuacji nie ma konieczności tworzenia nowego łącza, a jedynie dopełnienie formalności, dzięki którym prąd zostanie przeniesiony na taryfę domową.

Moc prądu budowlanego

Prąd budowlany

Aby odpowiednio szybkie i efektywne przeprowadzanie prac budowlanych było możliwe, niezbędne jest odpowiednie dopasowanie jego mocy do zapotrzebowania. Tę kwestię warto skonsultować z elektrykiem, który będzie tworzył instalację elektryczną, bowiem dobór mocy wymaga wzięcia pod uwagę szeregu czynników, takich jak sposób wykorzystania prądu przez ekipę budowlaną (m.in. godziny pracy), technologia budowy czy rodzaj oraz ilość maszyn, które pracują na budowie w tym samym czasie.

Po zakończeniu niezbędnych prac, możliwe jest przejście na taryfę G. W takiej sytuacji, inwestor musi dopełnić kilku formalności, a także dostarczyć dystrybutorowi prądu niezbędnych dokumentów, między innymi zawiadomienia o zakończeniu budowy (całkowitym bądź co najmniej częściowym).