Prąd elektryczny – jak można go pozyskiwać?

prąd elektryczny

Żyjemy w czasach, w których trudno byłoby funkcjonować bez prądu. Tak naprawdę wszystkie urządzenia wymagają zasilania sieci energetycznej, a jej planowane wyłączenia niejednokrotnie paraliżują pracę wielu przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Jakie są sposoby na pozyskiwanie energii elektrycznej? Przeczytasz w naszym artykule.

Energia wiatrowa

Niejednokrotnie da się zauważyć, że wiatraki mają ogromny udział w kształtowaniu polskich krajobrazów. Z roku na rok powstaje ich coraz więcej, głównie z powodu ekologicznego i darmowego sposobu ich pozyskiwania. Energia wiatrowa powstaje poprzez różnicę mas powietrza, która jest spowodowana nierównym nagrzewaniem się kuli ziemskiej. Turbina wiatrowa swoją moc zawdzięcza konwersji wiatru działającego na łopaty wirnika, dzięki temu produkowany jest prąd elektryczny. To niewyczerpalne źródło energii, ogólnodostępne i w pełni ekologiczne. Redukuje ilość emitowanych gazów cieplarnianych do atmosfery, dzięki zmniejszaniu udziału paliw kopalnianych w produkcji energii. 

Energia słoneczna

Jest produkowana ze słońca, które jest niewyczerpalnym i darmowym źródłem prądu. Panele montowane na dachach budynku przekształcają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną, która jest w stanie zasilić cały budynek i oddać nadwyżkę do elektrowni. Jest to opłacalne rozwiązanie w każdej części naszego kraju i coraz bardziej popularne. Przede wszystkim daje niezależność od dostawcy, niweluje ryzyko podwyżek cen prądu, a także ma działanie proekologiczne. 

Energia geotermalna

Informacje o prądzie elektrycznym dostępne są na stronie: https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-dla-domu/2020/skad-sie-bierze-prad

Energia geotermalna polega na wykorzystywaniu energii cieplnej zgromadzonej we wnętrzu ziemi, w skałach, płynach i gruntach, a jej pozyskiwanie zawdzięcza się odwiertom do gorących wód zgromadzonych pod ziemią. Stały strumień ciepła jest przenoszony ku powierzchni, a we wnętrzu ziemi jest on na bieżąco uzupełniany. Jest to w pełni Odnawialne Źródło Energii. To rozwiązanie ekologiczne, które nie wpływa degradacyjnie na środowisko naturalne tak jak w przypadku tradycyjnych źródeł energii.