Nie da się ukryć, że już od dobrych dwóch lat odbiorcy energii elektrycznej w naszym kraju stawiają czoło stale rosnącym cenom prądu. Obecne podwyżki szacuje się nawet na około 40% tego, z czym musieliśmy mierzyć się w poszczególnych kwartałach ubiegłych lat. Nic więc dziwnego, że coraz więcej beneficjentów energii elektrycznej zaczyna się zastanawiać, od czego zależy cena prądu i dokładnie ile kosztuje 1 kWh energii w Polsce?
Koszt 1 kWh energii elektrycznej w Polsce – od czego on zależy?
Zanim odpowiemy sobie na pytanie ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej w Polsce, warto zastanowić się od czego cena ta jest uzależniona? Chyba każdy z nas w ostatnim czasie zwrócił dość dużą uwagę na to, jakie ceny oferują nam dystrybutorzy energii elektrycznej. Okazuje się jednak, że cena ta poniekąd jest poza ich zasięgiem. Dlaczego? Otóż na całym świecie znacznie w górę poszły ceny wydobycia i wyprodukowania 1 kWh energii elektrycznej. Dystrybutorzy odpowiadają jedynie za jej dostarczenie do odbiorców, a by samodzielnie uniknąć strat finansowych, musieli oni zaadoptować się do nowych realiów, jakie panują na rynku energii. Co więcej, sam fakt tego ile kosztuje 1 kWh prądu uzależniony jest również od naszej lokalizacji geograficznej – ceny energii w poszczególnych regionach naszego kraju mogą się bowiem od siebie znacznie różnić.
Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej w Polsce?
Wspomniane już zostało, że koszt energii elektrycznej jest poniekąd poza ustaleniami i przewidywaniami dystrybutorów prądu. Jednocześnie mają oni pełną dowolność w kształtowaniu cen, a efektem tego jest to, że koszt 1 kWh może się różnić nie tylko w zależności od lokalizacji geograficznej, ale także w zależności od konkretnego dostawcy. Tak więc ile kosztuje 1 kWh energii u poszczególnych dystrybutorów? Otóż:
- Enea – w tym wypadku cena 1 kWh to 0,94 grosze brutto;
- Energa – w tym wypadku cena za 1 kWh to 1,03 grosze brutto;
- PGE – u tego dostawcy cena za 1 kWh to 1 złoty brutto;
- Tauron – u tego dystrybutora za 1 kWh zapłacimy 0,96 groszy brutto.
Jak więc widać, poszczególni dostawcy energii elektrycznej samodzielnie kształtują cenniki swoich usług. Warto więc, jeszcze zanim podpiszemy z którymś z nich umowę, dokładnie przeanalizować poszczególne koszty.