Samochody elektryczne coraz częściej pojawiają się na polskich ulicach. Nic więc dziwnego w tym, że coraz częściej można spotkać specjalne stacje ładowania. Wiele z nich wykorzystuje ładowarki prądu stałego, które pozwalają na naładowanie nawet 80% baterii pojazdu i to w niespełna godzinę.

Jakie typy ładowarek wykorzystywane są na stacjach ładowania samochodów elektrycznych?

Obecnie stacje ładowania samochodów elektrycznych wykorzystują dwa typy ładowarek – AC oraz DC.
Ładowarki AC wykorzystują prąd zmienny, a co za tym idzie, ich działanie jest zdecydowanie wolniejsze niż w przypadku tych, które wykorzystują prąd stały. To typ ładowarki, który może być wykorzystywany zarówno na stacji, jak i we własnym domu, pod warunkiem, że posiada ona wszystkie stosowne zabezpieczenia.

stacja ładowania samochodów elektrycznych

Co ważne, w tym przypadku istnieje możliwość przekazania energii skumulowanej w samochodzie do sieci domowej, co pozwala na utrzymanie jej stabilności niezależnie od okoliczności.

Ładowarki DC działają z wykorzystaniem prądu stałego. Czas ładowania auta przy ich pomocy jest znaczenie krótszy, niż w przypadku stosowania ładowarek AC. Urządzenia są w stanie przekształcać prąd zmienny w prąd stały. Takie ładowarki są w stanie ładować z mocą od 50 do 350 kW. Niestety na dzień dzisiejszy w Polsce spotykane są jedynie takie, których moc nie jest większa niż 150 kW.

Ze względu na parametry techniczne, w przypadku DC niezbędne jest zainstalowanie transformatora sieciowego przy ładowarce. Czas ładowania baterii przy wykorzystaniu ładowarki DC wynosi od 15 minut do 2 godzin.

Jak powinna wyglądać stacja ładowania samochodów elektrycznych?

Aby stacja ładowania samochodów elektrycznych spełniała swoją funkcję, musi zostać odpowiednio wyposażona. Najważniejszym elementem jest ładowarka (o mocy normalnej bądź dużej). Niezbędne w zastosowaniu są również specjalne systemy monitorujące poziom naładowania baterii pojazdu, pobierające opłaty.

Dla komfortu użytkowników przy stacji powinno zostać wyznaczone specjalne miejsce, w którym można bez problemów naładować auto.