Cechy charakterystyczne taryfy G12w

Wybór odpowiedniej taryfy na energię elektryczną jest bardzo istotny z punktu widzenia ograniczenia wydatków na prąd. Zmiany w ramowej umowie na dostawy energii elektrycznej na inną taryfę mogą z reguły następować nie częściej niż raz na 12 miesięcy, co w praktyce oznacza, że jeśli nie chcemy przepłacać – należy dokładnie prześledzić swoje zwyczaje.

Różne godziny, różne stawki

Oprócz najbardziej podstawowej i najpopularniejszej taryfy G11, wskazać można również G12. Ta odmiana różnicuje ceny prądu jeśli chodzi o różne godziny w ciągu doby. Z reguły niższe stawki obowiązują w godzinach 22:00 – 6:00, a wyższe – w ciągu dnia. Niektórzy dostawcy oferują również niższe stawki między 13:00 a 15:00, jednak nie jest to regułą.

Szczególną odmianą tego rodzaju taryfy jest popularna taryfa G12w. W jej przypadku stawki w ciągu tygodnia się nie zmieniają, jednak dostawcy energii elektrycznej wprowadzają niższe kwoty za użytkowanie prądu w weekendy. Jak łatwo się domyślić, to najlepsza opcja dla osób, które w ciągu tygodnia nie mają zbyt wiele czasu na prace domowe i czynności takie jak pranie, suszenie i prasowanie odzieży, koszenie trawników czy gotowanie na cały tydzień.

Znajomość zwyczajów

Taryfa weekendowa ma to do siebie, że stawki w ciągu tygodnia są stosunkowo wysokie. Dlatego też jeśli wiesz, że większość sobót i niedziel jesteś poza domem, a podstawowe czynności wykonywane są w ciągu tygodnia – nie jest to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Przed wyborem taryfy warto dokładnie rozważyć nawyki wszystkich domowników i do nich dopasować taryfę. Wiadomo na pewno, że taryfa G11 nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku domów ogrzewanych energią elektryczną, jednak nie jest to jedyny wybór. Ponadto, konieczne jest wybranie pomiędzy taryfą G12 oraz G12w, w których stawki mogą różnić się między sobą.

Zmian w taryfach można dokonywać raz do roku, dlatego w przypadku złej decyzji, jej konsekwencje będziemy ponosić przez co najmniej kilka miesięcy. Tym samym – opłaty za rachunki mogą być znacząco wyższe.