Rewolucja energetyczna nie omija Polski. Ze względu na unijne regulacje koszty produkcji energii elektrycznej w kraju każdego roku rośną, a sytuacja nie zmieni się w kolejnych dekadach. Z tego powodu każdy przedsiębiorca powinien zastanowić się nad produkcją energii elektrycznej we własnym zakresie.

Panele fotowoltaiczne

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na uchronienie się przed regularnie rosnącymi cenami za energię elektryczną są panele fotowoltaiczne dla firm. Ich montaż wiąże się z wieloma korzyściami, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Z jakiego powodu instalacja paneli się opłaca?

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii

Stosunkowo niedawno wprowadzone zmiany w prawie dotyczące odnawialnych źródeł energii pozwalają firmom na odsyłanie nadmiaru wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci oraz na jej odbieranie w momentach, gdy zamontowane ogniwa fotowoltaiczne nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii.

W praktyce oznacza to możliwość produkcji i magazynowania energii w okresie wiosenno-letnim i jej odbierania z sieci w okresie jesienno-zimowym. Dodatkowo przedsiębiorstwo zyskuje możliwość odsprzedaży wyprodukowanej energii zakładowi energetycznemu. Oznacza to, że ryzyko nieopłacalności inwestycji nie istnieje! Każdy podmiot, który zamontuje ogniwa fotowoltaiczne dla firm (https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2020/fotowoltaika-dla-firm-czy-warto-zainwestowac) ma pewność, że w ostatecznym rozrachunku ceny za energię elektryczną znacznie spadną.

Bezpieczne dostawy energii

obniżenie ceny prądu elektrycznego, a tym samym zmniejszenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa to nie jedyne korzyści związane z instalacją paneli fotowoltaicznych. Dodatkową nieocenioną zaletą ich instalacji jest zagwarantowanie bezpiecznych dostaw energii w okresie letnim. Jest to istotne, jeżeli uwzględni się niewydolność polskiego systemu dystrybucji energii elektrycznej z zakładów produkcyjnych.

Często w wyniku wysokich temperatur i przeciążeń sieci zakłady energetyczne zmuszone są do obcinania dostaw prądu do firm. Szczęśliwie przedsiębiorstwo może się przed tym zabezpieczyć poprzez wykorzystanie zainstalowanych paneli fotowoltaicznych, których efektywność jest największa właśnie w okresie letnim.