Elektromobilność – czyli co?

Mianem elektromobilności określa się wdrażanie innowacyjnego zasilania energią elektryczną różnego rodzaju pojazdów służących do przemieszczania się. Są to nie tylko osobowe samochody, ale również hulajnogi czy… ciężarówki. Zasilanie pojazdów prądem, czyli elektromobilność, cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie. Dlaczego?

Wpływ na środowisko naturalne

Jak łatwo można się domyślić, pojazdy zasilane prądem emitują znacznie mniej szkodliwych substancji do środowiska. Tym samym – są dla niego bezpieczniejsze oraz korzystniejsze. Szczególnie w okresie zimowym, gdy smog jest dużym problemem, ograniczenie emisji spalin samochodowych może wpłynąć pozytywnie na ogólny stan powietrza.

Dodatkowo, pojazdy elektryczne nie są zależne od wyczerpywalnych źródeł zasilania – a do takich należy między innymi ropa naftowa. Choć eksperci nie są zgodni w kwestii tego, kiedy skończą się światowe zapasy tego surowca, jednego można być pewnym: im bliżej końca złóż znajdzie się świat, tym wyższe będą ceny ropy. Tym samym może okazać się, że już za kilkanaście lat – elektryczne samochody będą jednymi z najtańszych wśród dostępnych opcji.

Jak działają pojazdy zasilane energią elektryczną?

W samochodach zasilanych prądem znajduje się akumulator, który umożliwia jazdę. Tak zwane falowniki prowadzą do przetworzenia energii elektrycznej stałej w przemienną i tym samym umożliwiają jazdę. Im ta konwersja jest wydajniejsza, tym dłużej pojazd może się przemieszczać bez konieczności ponownego ładowania.

Pojazdy zasilane energią elektryczną wymagają ładowania w warunkach domowych lub w publicznych stacjach, dostępnych na przykład w centrach handlowych. Te drugie z reguły są darmowe i stanowią często wykorzystywaną formę ładowania samochodu pozwalającą na obniżenie kosztów jego eksploatacji. Jednak nawet zasilanie samochodu w prywatnym domu (przy zastosowaniu specjalnej, naściennej stacji) w dłuższej perspektywie oznacza niższy koszt przemieszczania się prywatnym pojazdem. Pojęcie elektromobilności jest przyszłością i warto choćby rozważyć taką inwestycję.