Dofinansowanie na fotowoltaikę – ile wynosi i komu przysługuje?

Fotowoltaika jest jedną z najlepszych form pozyskiwania w pełni ekologicznej energii z promieni słonecznych. Ze względu na znaczny wzrost popularności tego rozwiązania, a także jego niewątpliwe zalety – pojawia się również coraz więcej ciekawych form finansowania.

Dofinansowanie na fotowoltaike – co warto wiedzieć?

Formy dofinansowania są rozmaite. Można między innymi uzyskać środki z rządowego programu „Mój prąd”, jednak ta forma dotacji zakłada przeprowadzenie inwestycji na własny koszt i dopiero później – ubieganie się o zwrot kosztów.

Jeśli natomiast zależy nam na pozyskaniu nisko oprocentowanego kredytu, który pozwoli na stworzenie systemu fotowoltaicznego mimo braku funduszy własnych na całą instalację – nie możemy korzystać z dotacji. Przepisy wyraźnie mówią, że osoby ubiegające się o dotację z programu „Mój Prąd” nie mogą korzystać z innych form wsparcia dla tego typu inwestycji.

Na szczęście, duża popularność fotowoltaiki sprawia, że wiele banków decyduje się na udzielanie opłacalnych dla klientów kredytów. Także samorządy często decydują się na wspieranie mieszkańców gminy w tego typu inwestycjach.

Wysokość dofinansowania rządowego

Określona przepisami prawa wysokość dotacji może wynieść maksymalnie 5 tysięcy. Choć teoretycznie dopłata taka może wynosić nawet 50% całości kwoty inwestycji, w dalszej części przepisów zaznaczono, że nie może jednocześnie przekraczać wyżej wskazanej kwoty. W praktyce oznacza to, że w naprawdę rzadkich przypadkach można uzyskać faktyczny zwrot połowy poniesionych kosztów, gdyż instalacja jest droższa.

Dofinansowanie na fotowoltaikę przysługuje każdej osobie fizycznej, która w celu wytwarzania prądu dla własnych potrzeb zdecydowała się na stworzenie instalacji fotowoltaicznej na budynku domowym lub otaczających go zabudowaniach. Ciekawostką jest, że gdy jedna osoba fizyczna jest właścicielem kilku budynków – nic nie stoi na przeszkodzie, by otrzymała dotację kilkukrotnie: zwrot przypisuje się bowiem nie do samego właściciela, ale dotowanego budynku.