Ile kosztuje fotowoltaika?

fotowoltaika

Fotowoltaika w naszym kraju cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Coraz chętniej stawiamy na zieloną energię, która pozwala zaoszczędzić i dbać o środowisko. Ile kosztuje fotowoltaika? Czym się kierować podczas doboru takiego rozwiązania? Od czego zależą koszty inwestycji?

Fotowoltaika koszt

Cena zestawu, czyli paneli fotowoltaicznym wraz z inwerterem, jest zależna głównie od rozmiaru, rodzaju i jakości komponentów. Na ostateczny koszt ma wpływ także rodzaj dachu, na jakim umieścimy panele słoneczne. Nie zapominajmy o cenie montażu fotowoltaiki, jaka jest zależna od danej firmy. Najprościej rzecz ujmując, koszt zamontowania ogniw fotowoltaicznych, jest związany z:

  • pracą instalatora,
  • doświadczeniem danej firmy,
  • miejscem montażu, w którym zamontowane zostaną panele słoneczne. 

Podczas doboru rozmiaru fotowoltaiki, warto kierować się jej celem. Jeśli panele mają za zadanie produkować energię jedynie na użytek domowników, przyjmuje się, że na każde 40 zł miesięczne wydane na prąd rekomendowane jest 1 kWp paneli fotowoltaicznych. Sam wybór instalatora również jest nie lada wyzwaniem. Warto zwrócić uwagę na doświadczenie i opinie innych klientów. Bez właściwego zamontowanie nie ma mowy o prawidłowym działaniu takiej instalacji. Więcej informacji o opłacalności paneli fotowoltaicznych znajdziesz na stronie: https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2020/fotowoltaika-oplacalnosc-przydomowych-instalacji.

Typy ogniw fotowoltaicznych

fotowoltaika

Niezwykle ważne jest to, że cena instalacji jest zależna także od typu ogniw. Każde z nich odznacza się inną efektywnością. Najwyższą cenę zapłacimy za ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne, które odznaczają się doskonałą wydajnością. Nieco tańsze są ogniwa polikrystaliczne, które znajdują zastosowanie w małych instalacjach prosumenckich. Najmniej zapłacimy za ogniwa fotowoltaiczne cienkowarstwowe, które zajmują sporo powierzchni i są wykorzystywane głównie w dużych farmach fotowoltaicznych. 

Monokrystaliczne ogniwa mają najwyższą cenę dlatego, że odznaczają się wysoką jakością materiału półprzewodnika. To dobra opcja dla osób, które posiadają małą powierzchnię dachu. Polikrystaliczne modele mają niejednolitą powierzchnię, na której są widoczne kryształy krzemu. Sprawdzą się na dużych powierzchniach dachu.