Turbina wiatrowa — produkcja energii

turbina wiatrowa

Kiedy mowa o energii produkowanej za pomocą wiatru, każdy z nas na myśl przywołuje olbrzymie wiatraki ustawione na dużej przestrzeni. Choć wykorzystywanie wiatru jest znane od stuleci, choćby do napędzania statków, to współcześnie wykorzystuje się go do produkcji energii elektrycznej. Jak tworzy się energia za pomocą wiatru oraz jakie są zalety takiego rozwiązania? Dowiesz się z naszego artykułu.

Jak tworzy się energia wiatrowa?

Turbiny wiatrowe  działają dzięki sile aerodynamicznej. Bez względu na to, czy do wyprodukowania energii użyjemy dużej, czy małej turbiny wiatrowej, proces ten wygląda podobnie. Podmuch wiatru wprawia w ruch łopatki wirnika, dzięki czemu energia kinetyczna jest zamieniana w energię mechaniczną pod postacią ruchu obrotowego silnika. Następnie przekazywana jest do generatora, w których zamieniana jest w energię elektryczną. Mechanizm ten jest niezwykle prosty, a samo pozyskiwanie prądu za pomocą wiatru jest niezwykle ekologicznym rozwiązaniem. 

Jakie są zalety energii wiatrowej?

Produkcja energii wiatrowej jest przede wszystkim jedną z Odnawialnych Źródeł Energii, co w praktyce oznacza, że nigdy się nie kończy w przeciwieństwie do paliw kopalnianych, takich jak gaz czy ropa naftowa. Odnawialne Źródła Energii są przyszłością energetyczną.  Wpływa tym samym na ochronę środowiska, poprzez brak emisji szkodliwych zanieczyszczeń, pyłów i gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla i ozonu). Nie wytwarzają się również żadne szkodliwe odpady zanieczyszczające środowisko. Własna energia wiatrowa pozwala również uniezależnić się od dostawców energii elektrycznej. Ustawienie w miejscach dobrze uwietrznionych sprawia, że jest to sposób na pozyskanie dużej ilości energii. Dobra lokalizacja inwestycji, jaką są turbiny wiatrowe, pozwala na szybki zwrot poniesionych kosztów. Okazuje się, że rozwiązanie to cieszy się ogromną popularnością, ze względu na to, że jest to rozwiązanie ekologiczne, które nie wpływa degradacyjnie na środowisko.