Punkty ładowania samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne są w naszym kraju coraz bardziej popularne. Jak każda nowinka techniczna, mają one swoje niuanse. Niuanse dotyczą między innymi tego, jak sprawnie i wygodnie ładować samochód elektryczny.

Samochód elektryczny – jak często ładować?

Samochód elektryczny wymaga ładowania. Nie musimy oczywiście ładować go codzienne, ale zalecenia producentów odnośnie baterii są zazwyczaj podobne do tych, jakie są wymieniane na niemal każdym sprzęcie z akumulatorami. Nie powinniśmy rozładowywać baterii do zera, a ładowanie powinno być wykonywane maksymalnie do 80% faktycznej pojemności baterii. Jest to bardzo istotne, ponieważ baterie w samochodzie elektrycznym stanowią jego najdroższy element.

Samochody elektryczne należy więc ładować stosunkowo często. Do tego służą między innymi punkty ładowania samochodów elektrycznych. Stacje ładowania samochodów elektrycznych są jednak jeszcze stosunkowo nieliczne i o ile w dużych miastach, można się na nie natknąć, to w małych miejscowościach należą jednak do rzadkości.

Punkty ładowania samochodów elektrycznych

Stacje ładowania samochodów elektrycznych nie są oczywiście jedyną możliwą dla nas opcją. Możemy ładować samochody elektryczne za pomocą gniazdek elektrycznych w naszych domach, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. O ile mieszkamy na parterze i mamy relatywnie niedaleko do domu, możemy wyposażyć się w odpowiednio długi przedłużacz i o ile nie przeciągniemy go chodnikiem, to możemy tak ładować auto. Gorzej jest oczywiście wówczas, kiedy takiej możliwości nie mamy.

W najlepszej sytuacji są oczywiście osoby, które mają domki jednorodzinne, a szczególnie te, które mają na domach panele fotowoltaiczne z dopasowaną do ładowania auta mocą. W takiej sytuacji mamy ładowanie auta niemal za darmo. Nie ulega jednak wątpliwości, że aby elektryfikacja indywidualnego transportu mogła zajść na szeroką skalę, potrzebujemy w miastach stacji ładowania samochodów elektrycznych, do tego muszą to być punkty ładowania samochodów elektrycznych umożliwiające ładowanie w krótkim czasie.